Astellas Pharma
Astellas Pharma Inc. | |
Tsukuba forskningscentrum | |
Typ | Publikt aktiebolag TSE |
Huvudkontor | Tokyo |
Nyckelpersoner | Masafumi Nogimori (VD) (gäller fortfarande?) |
Bransch | Läkemedelsindustri |
Antal anställda | 13,900 |
Historik | |
Grundat | 2005 (fusion) |
Bildat av | Yamanouchi Pharmaceutical Co., Fujisawa Pharmaceutical Co. |
Ekonomi | |
Omsättning | 972 586 miljoner Yen[när?] |
Övrigt | |
Webbplats | Astellas webbsida |
Astellas Pharma (アステラス製薬株式会社 Asuterasu Seiyaku Kabushiki-gaisha) är ett japanskt läkemedelsföretag, som bildades 2005 genom en sammanslagning av Yamanouchi Pharmaceutical och Fujisawa Pharmaceutical. Det arbetar främst inom urologi, immunologi, transplantologi, dermatologi, kardiologi och infektionssjukdomar.
Astellas har sitt huvudkontor i Tokyo och har forskningscentra i Tsukuba och Osaka.
Historik
[redigera | redigera wikitext]Det Osaka-baserade Fujisawa Shoten Company grundades av Tomokichi Fujisawa 1894 och bytte namn till Fujisawa Pharmaceutical 1943. År 1923 grundade Kenji Yamauchi Yamanouchi Yakuhin Shokai Company i Osaka. 1942 flyttade Yamanouchi-kontoret till Tokyo. Båda företagen började expandera ungefär samma tid och öppnade kontor i USA och Europa i början av 1960-talet, respektive 1970-talet.
Produkter
[redigera | redigera wikitext]- Prograf (takrolimus) - hindrar kroppen från att stöta bort ett transplanterat organ
- Protopic (takrolimus salva) - eksem
- Amevive (alefacept) - plackpsoriasis
- Vesicare (solifenacin succinat) - överaktiv blåsa
- Flomax (tamsulosin hydroklorid) - godartad prostataförstoring
- Vaprisol (conivaptan) - hyponatremi
- AmBisome (amfotericin B) - mot svampinfektion
- Mycamine (micafungin) - mot svampinfektion
- Vibativ (telavancin) - antibiotika
Köp av Ganymed Pharmaceuticals
[redigera | redigera wikitext]Astellas Pharma köpte 2016 det tyska läkemedelsutvecklingsföretaget Ganymed Pharmaceuticals, som utvecklar antikroppar mot cancerföretaget och som hade grundats 2001 av paret Uğur Şahin och Özlem Türeci. [1]
Källor
[redigera | redigera wikitext]Noter
[redigera | redigera wikitext]